100 lat niepodległej Polski

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Stowarzyszenie Filmowców Polskich organizuje serię przeglądów filmów o tematyce historycznej. Pokazy arcydzieł polskiego kina odbywają przez cały 2018 rok, na pięciu kontynentach: w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji oraz Australii.
Szanowni Państwo,

Historia Polski, pełna dramatycznych wydarzeń, wielowymiarowych bohaterów, znaczona bolesnymi porażkami i wielkimi triumfami była od zawsze inspiracją dla polskich twórców filmowych, a filmy historyczne niezmiennie cieszyły się olbrzymim powodzeniem u publiczności, od „Krzyżaków” przez „Ziemię Obiecaną” do „Miasta 44”. Najwybitniejsi reżyserzy – Andrzej Wajda, Jerzy Antczak, Jerzy Hoffman, Jerzy Kawalerowicz i wielu innych przeniesienie na ekran najważniejszych wydarzeń naszej niełatwej historii uważali za swój obowiązek.

Dlatego w programie wydarzeń związanych z obchodami 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej nie może zabraknąć naszych filmów. W ramach cyklu projekcji „Stulecie Odzyskania Niepodległości. Arcydzieła Polskiego Kina Historycznego”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, polską historię poznają widzowie na czterech kontynentach.

Jeden z siedmiu filmów, prezentowanych w tym zestawie - „Miasto 44” wieńczy niezwykle sugestywna panorama trawionej powstańczą pożogą Warszawy. Na naszych oczach krwawiące miasto zmienia się we współczesną metropolię. To wyjątkowy symbol wielkiej determinacji naszego narodu. Trzeba bowiem ogromnej siły, żeby po 123 latach nieobecności na mapach Starego Kontynentu, piekle II wojny światowej i komunistycznej stagnacji stać się jednym z najważniejszych krajów Zjednoczonej Europy. Cieszę się, że oglądając te arcydzieła polskiej kinematografii świętujecie
z nami 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Jacek Bromski
Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich

 
Scroll
100 lat niepodległej Polski
Arcydzieła filmowe
Harmonogram      
O Projekcie
Box Blu-ray
100 lat niepodległej Polski
Arcydzieła filmowe
Harmonogram
Box Blu-ray
O Projekcie